Choď na obsah Choď na menu
 


Hanebný volebný program Smeru

Je to fascinujúce. Dlhodobo najsilnejšia politická strana s najpopulárnejším šéfom nie je schopná ani len dať sľuby, čo bude robiť po voľbách.

Nie je prekvapenie, že predstavitelia Smeru na programovej konferencii viac rečnili o sociálnych návrhoch SDKÚ, ako o volebnom programe vlastnej strany. Nebolo o čom.

Programy SaS a SDKÚ majú kvalitné i nekvalitné, populistické aj konštruktívne, vecné aj vatové časti. Ale hovoria, čo strany plánujú robiť. Ich body sa v princípe držia schémy „navrhujeme opatrenie O, aby sme vyriešili problém P".

Programové zameranie Smeru (pre istotu nezverejnené na webe strany) je výlet do inej dimenzie. Do sveta čistého balastu, táranín a treťotriednych seminárnych prác vznikajúcich v zatuchnutých úradoch akadémie vied.

Všeobecné hodnotenie

Volebné programy nevyhrávajú parlamentné voľby. Tieto dokumenty patria k politickému folklóru. Pre tých, ktorí ich chcú čítať, predstavujú sprievodcu rozmýšľaním politických strán mimo televíznych kamier. Smer takúto možnosť nedáva. Tie štyri desiatky strán textu sú veľká dymová clona intelektuálnej bezradnosti.

Pravda, pozorný čitateľ z hlušiny „kontextov", „všestrannej podpory", „distribučných, stimulačných a stabilizačných funkcií", „posilňovania rozsahu, obsahu a intenzity" občas dokáže vyloviť konkrétny návrh. Napríklad minimálny dôchodok, či viacročné limity na výdavky verejných financií. Ale je toho žalostne málo.

Smer nebol nikdy obsahová strana, ale mocensko-podnikateľské zoskupenie, ktoré stavilo na Ficovu rečnícku vitalitu. Ak sa aj tento biznis model pokúsi v ďalšom volebnom období modifikovať, neprezrádza ako. Lenže krajina politiku, ktorá ju stabilizuje a vyvedie z pokrízových ťažkostí, súrne potrebuje.

Verejné financie, dane a odvody

Človek ťažko odoláva nutkaniu citovať. O čo pôjde Smeru vo fiškálnej politike? „O vyvážené a trhovo konformné, posilňovanie a zefektívňovanie úlohy štátu pri uplatňovaní alokačnej, distribučnej, stimulačnej a stabilizačnej funkcie verejných financií".

Ako to chcú dosiahnuť? „Fiškálnou, najmä daňovou široko dimenziálnou politikou a zásadným zefektívnením práce so štátnymi finančnými aktívami".

Ale dosť bolo zábavy, program obsahuje aj jedno konkrétne opatrenie. Strana chce zaviesť stropy na výdavky verejných financií a posilniť záväznosť viacročného rozpočtu.

Okrem toho, že bude daňová politika Smeru „široko dimenziálna", sľubuje, že nebude zvyšovať daňové zaťaženie fyzických a právnických osôb a dokončí zjednotenie výberu daní a odvodov.

Regulácia a podnikateľské prostredie

Takto: toto sa nedá zhrnúť, zhodnotiť ani skomentovať. Smer chce napríklad zabezpečiť mechanizmy súladu, aby zložky hospodárskej politiky medzi sebou korešpondovali a vzájomne nadväzovali.

Etablovaným zahraničným investorom plánuje poskytovať „tzv. postinvestičnú starostlivosť". Podnikatelia sa môžu tešiť na lepší styk so štátnou správou. Ale aj na „zásadnú zmenu pomerov vo vládnej agentúre pre investície s jej etablovaním ako medzi inštitucionálny subjekt". A to by aj stačilo.

Boj proti korupcii, zdravotníctvo, bla, bla, bla

Citovaním a komentovaním programových téz Smeru by sme sa ešte chvíľu mohli zabávať. Strana chce bojovať proti korupcii preventívne aj represívne, chce zachovať zdravotníctvo ako verejnú službu a dostavať Rázsochy.

No pokračovať v tom by znamenalo poskytovať neprimerane veľký priestor ľuďom, ktorí nemajú k voličom ani tú štipku úcty, aby im namiesto volebného programu nepodhodili takýto paškvil.

Lacný benzín a milionárske dane, ktorými strana bodovala v minulosti, sú vyčerpané témy. No Smer už nie je schopný ani na počkanie produkovať nové ľúbivé „opatrenia" ako kedysi.

Najhoršie, čo sa populistovi môže stať, je, že bude nudný. Tam Fico smeruje. Posledné týždne je predseda z formy tak, ako už dávno nebol. Rozhodnutie strany nemať žiadny skutočný volebný program je preto pomerne odvážne.

Niežeby nová sociálna tvár SDKÚ či KDH nebola plná klišé. Ale ak má byť hlavná predvolebná protizbraň Smeru bezobsažná obrana patentu na sociálny štát, mal by začať ťahať esá z rukáva.

Netreba na to robiť žiadne kotrmelce v snahe zapáčiť sa ľuďom, ako hovorí jeden z ukážkových slovenských ľavičiarov Pavol Paška. Možno by stačilo občas sa dopustiť nejakej myšlienky.

Odporúčaná literatúra vedeniu strany: Peter Schutz: Hic Sunt Leones

Pre tých, čo nemajú čas čítať celý program Smeru, tu je stručné zhrnutie (via Wordle):Čítajte viac: http://komentare.sme.sk/c/5317999/hanebny-volebny-program-smeru.html#ixzz0kWvNLYUo

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.